Šios trys šalys, vadinamos E3, pareiškime nurodė, kad Iranas turi „nutraukti branduolinės veiklos eskalavimą“.
Tarptautinės atominės energijos agentūra (TATENA) teigė, kad Iranas padidino prisodrinto urano gamybos apimtis ir yra vienintelė valstybė be branduolinio ginklo, turinti iki 60 proc. prisodrinto urano.
Tai nėra labai toli nuo 90 proc., reikalingų atominei bombai sukurti.
„Irano labai prisodrinto urano atsargos taip pat pasiekė precedento neturintį lygį, taip pat be jokio patikimo civilinio pagrindimo. Tai suteikia Iranui galimybę greitai pasigaminti pakankamą kiekį skiliųjų medžiagų virtinei branduolinių ginklų“, – sakoma trijų šalių pareiškime.
„Iranas paspartino pažangių centrifugų įrengimą, o tai yra dar vienas kenksmingas žingsnis Iranui siekiant sužlugdyti branduolinį susitarimą, kurį jis teigia palaikantis“, – sakoma jame.
Sankcijos
Praėjusią savaitę Berlynas, Londonas ir Paryžius iškėlė galimybę pasinaudoti 2015-aisiais sudarytame svarbiame susitarime dėl Irano branduolinės programos numatytu mechanizmu, pagal kurį pasirašiusios šalys gali iš naujo pritaikyti anksčiau sušvelnintas sankcijas.
Tuo susitarimu su Teheranu sankcijos buvo sušvelnintos mainais į Irano branduolinės programos apribojimus.
Jį pasirašė Iranas iš vienos pusės ir Prancūzija, Vokietija, JK, Kinija, Rusija bei Jungtinės Valstijos iš kitos.
Tačiau 2018-aisiais tuometinis JAV prezidentas Donaldas Trumpas išvedė Jungtines Valstijas iš susitarimo ir vėl įvedė Vašingtono sankcijas Iranui.
Iranas ėmėsi atsakomųjų veiksmų ir pradėjo sodrinti uraną iki 60 proc. lygio.
Iranas teigia turintis teisę į branduolinę energiją taikiems tikslams ir nuosekliai neigia bet kokius siekius kurti ginkluotę.
Naujausi komentarai