Išgryninti vertybes
Tvarumo edukatorė, klimato kaitos žurnalistė Rugilė Matusevičiūtė pastebi, kad dažnai, užuot kėlusios džiaugsmą, šventės tampa tikru galvos skausmu. Jaučiame stresą, nes neturime laiko nupirkti visiems dovanų, išleidžiame daugybę pinigų ir gaištame savo brangų laiką stovėdami prekybos centrų eilėse.
Kad šventės įgautų tikrąją prasmę, ji kviečia stabtelti, išsigryninti tikrąsias vertybes ir pasistengti jomis vadovautis šventinio šurmulio metu.
„Daugeliui mūsų šventinis laikotarpis tampa reta galimybe prie vieno stalo susėsti su pačiais artimiausiais, kurti bendras tradicijas ir priminti mylimiems žmonėms, kaip vienas kitą branginame. Čia ir prasideda tikrasis tvarumas, – sako pašnekovė. – Kiekvienas šventiniu laikotarpiu galime priimti paprastų sprendimų, kurie padės žymiai sumažinti atliekų kiekį ir kartu leis sutaupyti. Paklauskite savęs, kokia dovana jums pačiam būtų malonesnė – smulki, paties artimojo dekoruota, kuri jums išties reikalinga, ar didžiulė brangi, įpakuota į blizgantį popierių, kurį išmesite vos tik išpakavę, o pačią dovaną įsidėsite į spintą ir pamiršite? Tad galbūt neverta išlaidauti ir užteks įteikti mažesnę, bet išties nuoširdžią dovaną?“
Svarbiausia – iš širdies
Pasak R. Matusevičiūtės, pats lengviausias būdas sumažinti kalnus nereikalingų dovanų – susitarti su draugais ir artimaisiais, kad jomis šiemet nesikeisite. Vietoje to su bičiuliais nusipirkite bilietus į renginį ir smagiai praleiskite laiką kartu, padovanokite vienas kitam namų gamybos kepinių ar tiesiog nueikite kartu išgerti kavos švenčių proga.
Šeimoje, užuot pirkę dovanas visiems, burtų keliu išsitraukite po vieną žmogų ir nutarkite sumą, kurią išleisite pirkiniui. Taip turėsite daugiau laiko ir lėšų išrinkti vieną tikrai nuoširdžią ir reikšmingą dovaną savo mylimam žmogui. Taip pat galima sutarti, kad sumą pinigų, kurią būtumėte išleidę dovanoms, panaudosite kartu apsilankydami koncerte, SPA, ar su visa šeima įsigiję kelionę.
„Su šeimos nariais galima susitarti, kad bent dalis dovanos turi būti rankų darbo. Dovanai tai suteiks unikalumo, o kartu su artimaisiais apžiūrėti vienas kito kūrinius bus labai smagu, – pataria R. Matusevičiūtė. – Prieš kelerius metus šeimoje nutarėme, kad kaip dalį dovanos kitam šeimos nariui galime pridėti savo pačių turimą daiktą, kuris stovi užmirštas. Iki šiol naudoju vaflinę, kuri mano šeimos nariui buvo visai nereikalinga, o man praverčia. Kiti šeimos nariai dovanų gavo knygų, elektronikos prietaisų, žvakidžių. Tai buvo linksmas ir unikalus būdas dovanų apsikeitimą paversti įdomesniu ir tvaresniu.“
Alternatyva: ar tikrai norisi tų blizgių papuošimų? Apsidairykite ir įsitikinsite, kad daug kas gamtoje ir virtuvėje gali tapti kalėdinėmis dekoracijomis. / freepik.com nuotr.
Kūrybiškos pakuotės
R. Matusevičiūtė tvaresnio požiūrio rekomenduoja laikytis ir pakuojant dovanas, kadangi įprastas pakavimo popierius labai greitai keliauja į šiukšlių dėžę ir tampa atliekomis. Pašnekovė dovanas siūlo pakuoti ne į vienkartinį popierių, o į tekstilę, kuri gali tapti vertinga dovanos dalimi. Pavyzdžiui, tiks natūralaus pluošto virtuviniai rankšluostėliai, skarelės, daugkartiniai maišeliai.
„Šeimoje turime tradiciją dovanas pakuoti į medžiagų skiautes, kurias perrišame lininiais siūlais ir padekoruojame džiovintomis gėlėmis. Vos tik dovanos išpakuojamos, medžiagas galime surinkti, sulankstyti ir panaudoti kitoms dovanoms pakuoti, – atskleidžia tvarumo edukatorė. – Jeigu leidžia galimybės, namuose rekomenduoju turėti vietą, kurioje per visus metus kaupsite įvairų popierių ir dėžutes, tinkamas pakuotėms ir dekoracijoms. Pavyzdžiui, galbūt gaunate daug siuntų, kurios atkeliauja kartono dėžėse? Šios dėžutės gali pasitarnauti kaip puiki pakuotė, kurią galima nudažyti, apipiešti ir kitaip papuošti. Dovanų pakuotėms taip pat galima naudoti laikraščius, žurnalus ir kitą popierių, kurį kitu atveju tiesiog išmestumėte.”
Kiekvienas šventiniu laikotarpiu galime priimti paprastų sprendimų, kurie padės žymiai sumažinti atliekų kiekį ir kartu leis sutaupyti.
Prisiminimų kolekcija
Kasmet susigundote naujais madingais eglutės žaisliukais, staltiesėmis ar lemputėmis? R. Matusevičiūtė primena, kad pačios gražiausios dekoracijos yra tos, kurios turi sentimentalią vertę.
„Pagalvokite, kas jums siejasi su šilčiausiais šventiniais prisiminimais? Turbūt daugelis atsakys, kad tai – senelių kalėdinė eglutė su daugybę šeimos kartų mačiusiais senoviniais žaisliukais. Tad užuot kasmet pirkus naujas dekoracijas, kviečiu pradėti pamažu kurti savo ilgametę, tradicijomis apipintą kolekciją. Galbūt su šeima kasmet nusipirksite vos po vieną naują žaisliuką ant eglutės ir taip pamažu ją papuošite šeimos atsiminimais? O gal kartu su šeima patys pasigaminkite po dekoraciją? Pavyzdžiui, galima įsigyti molio ir kiekvienam nulipdyti po žaisliuką. Tai bus smagi pramoga ir nuostabus atsiminimas – idėjų pasiūlė pašnekovė. – Nepamirškite, kad kalėdiniams papuošimams ir dekoracijoms galime naudoti įvairius džiovintus augalus, vaisius. Mes savo namuose kasmet eglutę puošiame džiovintais apelsinais, kaspinėliais ir rankų darbo sausainiais.“
Pašnekovė atkreipia dėmesį, kad prekybos centrai ir per televiziją matomos reklamos kasmet bando mus privilioti naujomis kolekcijomis ir pasiūlymais. Tačiau svarbu prisiminti, kad realus šventinis stalas neturi atrodyti it iš reklaminio klipo, kurio dirbtiniam grožiui sukurti buvo pasitelktos ištisos komandos dizainerių ir kitų specialistų. Šventės mūsų namuose skirtos ne kopijuoti madoms iš televizijos ekranų, o kurti jaukius atsiminimus artimųjų rate.
Rugilė Matusevičiūtė / Asmeninio archyvo nuotr.
Esmė – ne vaišių kalnai
Per šventes daugelis mūsų esame įpratę sėsti prie vaišėmis nukrautų stalų. Maisto perteklius ne tik sukelia skrandžio negalavimų, bet ir palieka likučių, kurie dažniausiai būna išmetami, krūvą. R. Matusevičiūtė pataria į šventinių vaišių gaminimą pažvelgti tvariau.
„Neretai bijoma, kad pritrūks maisto, tad jo priruošiama daugiau, nei galima suvalgyti. Tačiau juk švenčių esmė yra dvasinės patirtys, kurios neatsiejamos nuo besaikio vartojimo atsisakymo, – atkreipė dėmesį pašnekovė. – Vienas iš būdų sumažinti vaišių kiekį yra susitarti su artimaisiais, kad kiekvienas bus atsakingas už skirtingą patiekalą. Pavyzdžiui, vienas rūpinsis pagrindiniu patiekalu, antras atsineš kelis užkandžius, trečias pasirūpins desertu, o kitas – gėrimais. Švenčių metu labai svarbu sąžiningai pasidalyti krūvį. Ne kartą teko matyti, kaip moterys visą dieną pluša virtuvėje, pačios neturėdamos laiko nei atsikvėpti, nei pasidžiaugti švente. Tad būtinai padėkokite artimiesiems už jų triūsą ir pasidalykite krūviu, kad, užuot stovėję prie puodų, galėtumėte ilgiau pabūti kartu.“
Tvarumo taisyklės apsiperkant vaišėms
• Rinkitės vietinius ir sezoninius produktus.
• Sumažinkite porcijas.
• Parduotuvėje, prieš eidami į kasą, kelis pirkinius išimkite iš krepšelio ir pažiūrėkite, ar jų pasigesite.
• Pirkite sertifikuotą maistą, rinkitės ekologišką sertifikatą turinčius produktus, ypač mėsą, žuvį.
Tvarių dekoracijų idėjos
• Perdažykite ar kitaip atnaujinkite nusibodusius senus dekoro elementus.
• Eglutę puoškite džiovintais apelsinais, cinamono šakelėmis, kaspinėliais, namų gamybos sausainiais.
• Puikia dekoracija gali tapti nudažyti kankorėžiai, kurių prisirinksite miške.
• Originaliomis dekoracijomis galima paversti ir vasarą pajūryje surinktas kriaukleles ar akmenėlius. Juos nudažykite ir suklijuokite įvairiomis formomis. Smeigtuku kriauklėse galima išdurti mažas skylutes, perverti vilnonį siūlą ir pakabinti ant eglutės.
Naujausi komentarai