Pereiti į pagrindinį turinį

G. Nausėdos patarėjas: R. Vaikšnoras – geriausias iš geriausių užimti kariuomenės vado pareigas

Prezidentas Gitanas Nausėda teikia brigados generolo Raimundo Vaikšnoro kandidatūrą į Lietuvos kariuomenės vadus, antradienį patvirtino šalies vadovo patarėjas Frederikas Jansonas.

Raimundas Vaikšnoras
Raimundas Vaikšnoras / P. Peleckio / BNS nuotr.

„Taip, tai yra kandidatas, kurį pasirinko prezidentas, šiuo metu yra kandidatūra derinama su Seimo frakcijomis“, – Žinių radijui teigė F. Jansonas.

Apie tai, kad šį kandidatą Prezidentūra pristatė Seimo frakcijoms, pirmadienį BNS patvirtino ir keturių skirtingų frakcijų atstovai.

Anot šalies vadovo patarėjo, G. Nausėda, įvertinęs keturias kandidatūras, pasirinko „geriausią iš geriausių“.

„Visi keturi kandidatai, kurie buvo svarstomi, su kuriais buvo susitinkama, turi tiek patirtį, tiek žinias, tiek pasitikėjimą. Tai yra labai geri kandidatai. Šiuo atveju, prezidentas pasirinko tą, kurio vizija į ateitį, kurio palaikymas pasirodė didžiausias, o vizija – aiškiausia“, – sakė F. Jansonas.

Parlamentarai palankiai vertina R. Vaikšnoro kandidatūrą į kariuomenės vadus

Tiek valdantiesiems, tiek opozicijai priklausantys parlamentarai sako palankiai vertinantys R. Vaikšnoro kandidatūrą į Lietuvos kariuomenės vadus.

„Tai atitinka mano siūlymą. Kaip žinote, krašto apsaugos ministras teikia savo siūlymus, aš jį pateikiau. Labai džiaugiuosi, kad radome bendrą sutarimą su prezidentu, tikrai puikus kandidatas, labai tikiuosi, kad jis sulauks labai rimto Seimo narių palaikymo“, – žurnalistams antradienį kalbėjo krašto apsaugos ministras  konservatorius Laurynas Kasčiūnas.

Pasak jo, kandidatui keliami tikslai – tam tikros krypties išlaikymas ir tvirtinimas, „labai draugiškas požiūris“ į visuotinės gynybos principą.

Šiuo atveju, prezidentas pasirinko tą, kurio vizija į ateitį, kurio palaikymas pasirodė didžiausias, o vizija – aiškiausia.

Ministrui antrino ir jo frakcijos kolega, Seimo Nacionalinio saugumo ir gynybos komiteto (NSGK) pirmininkas Arvydas Pocius, pažymėdamas, jog R. Vaikšnoras yra geras ir karininkams. Parlamentaras taip pat mano, kad Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų (TS-LKD) frakcija kandidatūrą palaikys.

„Kandidatūra yra gera, lauksime oficialių pateikimų (...). Kol kas neskubėčiau prognozuoti, kaip seksis Seime, tačiau tai yra viena iš tų pavardžių, kurios buvo minimos jau ir anksčiau“, – kalbėjo Seimo pirmininkė Viktorija Čmilytė-Nielsen, paklausta, ar jos vadovaujamas Liberalų sąjūdis palaikys R. Vaikšnoro kandidatūrą.

Valdančiosios Laisvės partijos frakcijos seniūnas Vytautas Mitalas teigė kandidatūrą vertinantis pozityviai, tačiau, pasak jo, aiškesnė „laisviečių“ pozicija bus matoma po susitikimo su kandidatu.

„Valstietis“ Dainius Gaižauskas pastebėjo, jog šiuo metu yra laukiama galutinių atsakingų institucijų vertinimų, tačiau R. Vaikšnoro kandidatūra, anot jo, frakcijoje vertinama palankiausiai iš svarstytų.

„Lietuvos valstiečių žaliųjų sąjunga ir anksčiau žinojome tuos visus favoritus. Buvome įvertinę kiekvieno kandidato tam tikras savybes, bet tos informacijos pilnos neturėjome. (...) šios kandidatūros buvo praeitą savaitę derinamos. Viena iš jų buvo Vaikšnoro ir mes tikrai pritarsime. Manau, kad ši kandidatūra yra pati geriausia, bent jau iš tų keturių“, – sakė jis.

Kaip yra skelbęs portalas „Delfi“, kaip galimi kandidatai į kariuomenės vadus taip pat įvardyti Sausumos pajėgų vadas, brigados generolas Artūras Radvilas, Gynybos štabo viršininkas, generolas majoras Mindaugas Steponavičius, Lietuvos karinis atstovas prie NATO brigados generolas Remigijus Baltrėnas.

NSGK narė socialdemokratė Dovilė Šakalienė sakė, kad R. Vaikšnoras turi tinkamos tarptautinės, vadovavimo kaip įmanoma didesniam karinių pajėgų vienetų patirties, pasak jos, kariai generolą vertina „labai teigiamai“.

„Kiek teko susipažinti su generolu ir išklausyti karininkų neformalią nuomonę, tai tikrai vertinimai yra pozityvūs. Iš formalios pusės neturime prie ko prisikabinti, o tas neoficialus vertinimas yra labai pozityvus. Tai greičiausiai frakcijoje kalbėsimės, kad palaikyti tokią kandidatūrą“, – kalbėjo opozicinės demokratų frakcijos „Vardan Lietuvos“ lyderis Saulius Skvernelis.

Jeigu R. Vaikšnoro kandidatūrai bus preliminariai pritarta, ji prezidento dekretu bus pateikta oficialiai.

Šiuo metu generolas tarnauja Sąjungininkų pajėgų Europoje vyriausiosios vadavietės (SHAPE) štabo viršininko pavaduotoju kariniam rengimui.

R. Vaikšnoras yra buvęs Sausumos pajėgų vadu, šių pajėgų štabo viršininko pavaduotoju operacijoms, Gynybos štabo Operacijų valdybos viršininku, brigados „Geležinis Vilkas“ vadu.

Dabartinio kariuomenės vado Valdemaro Rupšio penkerių metų kadencija baigiasi šių metų liepą.

Pagal Konstituciją, kariuomenės vadą pritarus Seimui skiria ir atleidžia prezidentas.

Premjerė remtų R. Vaikšnoro kandidatūrą į kariuomenės vadus: mano balsą tikrai turės

Ministrė pirmininkė Ingrida Šimonytė sako, kad remtų generolo R. Vaikšnoro kandidatūrą į Lietuvos kariuomenės vadus.

„Tikrai brigados generolo kandidatūrą vertinu kaip labai gerą ir labai rimtą. Jeigu bus toks prezidento pasirinkimas, tai bent jau mano balsą tikrai kariuomenės vadas turės“, – antradienį Seime žurnalistams sakė I. Šimonytė.

Tiek, ką girdėjau ir premjerę kalbant, ir iš savo asmeninės pozicijos, turėjau galimybę su krašto apsaugos ministru truputėlį persimesti keliais žodžiais – tai kažkokios prieštaros ar pakeltų antakių tikrai nemačiau.

Visgi, ji pridūrė, kad antradienio rytą darbinio susitikimo su G. Nausėda metu šio klausimo neaptarė.

„Gal vyksta kažkokie aptarimai su Seimo frakcijomis, kadangi Seimas turi pritarti ar nepritarti“, – pridūrė Vyriausybės vadovė.

Premjerei antrino ir užsienio reikalų ministras Gabrielius Landsbergis. Nors konservatorių lyderis tikino kol kas su kolegomis detaliai šiuo klausimu nediskutavęs, pirminiai kandidato vertinimai yra palankūs.

„Tiek, ką girdėjau ir premjerę kalbant, ir iš savo asmeninės pozicijos, turėjau galimybę su krašto apsaugos ministru truputėlį persimesti keliais žodžiais – tai kažkokios prieštaros ar pakeltų antakių tikrai nemačiau“, – parlamente žurnalistams sakė G. Landsbergis.

„Bet tas procesas turi įvykti – turi būti atsakyti klausimai, normalus Seimo tvirtinimo procesas“, – pažymėjo jis.

Naujausi komentarai

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.

Komentarai

  • HTML žymės neleidžiamos.
Atšaukti
Komentarų nėra
Visi komentarai (0)

370 žurnalas

Daugiau naujienų